BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Kandelabrar 12224021
nr 1222 4021
Kandelabrar
ett par, nysilver, Nyrokoko. Höjd: 55
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.800 kr
måndag 10 december 2018
kl 19:16:39
1.000 kr
1.400 kr
1.300 kr
1.400 kr (Budbetjänt)
1.500 kr
1.700 kr
1.700 kr
1.700 kr (Budbetjänt)
6
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.